Blog > Komentarze do wpisu

Śladami przedwojennych stadionów (3): warszawskie Siekierki

Ostatnio było o niezrealizowanych planach budowy stadionu olimpijskiego na warszawskich Szczęśliwicach - tym razem również o planach, również stadionu olimpijskiego dotyczących. Planach o dekadę późniejszych. Oto bowiem za prezydentury Stefana Starzyńskiego pojawił się konkretny pomysł budowy na Siekierkach (a dokładniej na Antonówce) rozległego kompleksu sportowego ze stadionem i torem regatowym. Wiązało się to z  aspiracjami Polski do organizacji igrzysk olimpijskich. Lokalizację stadionu naniesiono na plan Warszawy z 1939 r. (poniżej, za mapa.um.warszawa.pl, z naniesieniem obecnego układu ulic).
siekierkistadion

O tym, dlaczego skończyło się tylko na planach, nie muszę pisać. Jednak to nie koniec sportowej historii okolicy - ok 200-300 metrów od miejsca planowanego stadionu, w 2005 r. swoje boisko wybudował UKS Siekierki. Niestety - z powodów ubogiej infrastruktury (przede wszystkim brak bieżącej wody!) klub rozgrywał tam mecze tylko kilka sezonów (przypuszczalnie do 2007 r. - przynajmniej na zdjęciu z wikipiedii z 2007 r. widać jeszcze linie boiska). Obecnie UKS Siekierki jako gospodarz swe mecze w A-klasie musi rozgrywać w Oborach (za Konstancinem-Jeziorną), a boisko na Siekierkach, nieużywane od kilku lat, zdziczało:

imgp1444_HDRdadaStan boiska UKS Siekierki - zdjęcie własne z 30.12.2015. Więcej zdjęć boiska zamieszczone na facebookowym profilu bloga 

Osoby skupione wokół klubu nie zakończyły jednak starań o to, żeby stadion powstał i aktywnie walczą o przeznaczenie terenów na Łuku Siekierkowskim właśnie na cele sportowe. Ze szczegółami ich wieloletnich już starań zapoznać się można na stronie siekierkowskistadion.blox.pl - starań niestety póki co całkowicie bezowocnych, zderzających się z urzędniczą... Nie wiem. Niechęcią? Nieudolnością? Obojętnością? Niby wiele osób zgadza się, rozumie, popiera, ale tak czy inaczej sytuację mamy taką, że na całym Mokotowie jest jedno (!) piłkarskie boisko o pełnych rozmiarach (leżące zresztą w pobliżu boisko Delty), a tereny wokół Trasy Siekierkowskiej dziczeją (co - nie ukrywam - ma oczywiście swój urok, ale mam świadomość, że mogłyby być wykorzystane do praktycznych celów).

środa, 30 grudnia 2015, dada6

Polecane wpisy

Futbolowe Zapiski na facebooku: facebook.com/futbolowezapiski
obserwuj autora na Twitterze: https://twitter.com/dada_6